Péče o svíčky

14.04.2023

Věděli jste, že svíčky mají "paměť?"

Způsob, jakým svíčku zapálíte poprvé, určí jak bude svíčka hořet při dalším zapálení.

První zapálení by mělo trvat přibližně 2-4 hodiny, aby se vosk roztavil až po okraj nádoby. Pokud k tomu nedojde, může dojít k "tunelování", kdy se v podstatě vytvoří tunel, což znesnadní úplné roztavení vosku kolem knotu. Občas může být tunel příliš hluboký na to, aby knot "dýchal" a svíčka bude mít problém zůstat rozsvícená.

K nápravě  můžete vyzkoušet tyto triky:

"Vytunelovaný" vosk seškrábněte nožem, dokud nebude vosk zarovnaný s povrchem knotu. Hladina vosku by měla být zcela vodorovná a knot by měl být asi 0,4 cm nad voskem.

Pokud knot vydrží svítit a tunel není příliš hluboký, nechte ho hořet 4 hodiny, aby se všechen vytunelovaný vosk roztavil a "resetoval" paměť svíčky. Výška plamene se může zmenšit, ale dokud zůstane zapálený, nechte ho hořet!

Pokud svíčka nezůstane svítit, protože se "topí" ve vosku (možná byl knot zastřižen příliš nakrátko), můžete použít papírový ručník k nasáknutí přebytečného roztaveného vosku, aby knot mohl dýchat. Před použitím papírového ručníku k nasáknutí vosku svíčku sfoukněte.

Zkraťte svůj knot před každým opětovným zapálením!

Nejlepších výsledků hoření dosáhnete, když budete mít knot oříznutý na 0,4 -0,3 cm vždy se ujistěte, že svíčku pálíte 3–4 hodiny v kuse.